Przejdź do treści głównej

Daj radę Unii Europejskiej!

autor(ka): Sara Makuła
2013-01-21, 16:35
archiwalne
Czym jest dla Ciebie wykluczenie społeczne? Jak z nim walczyć? Jaką rolę w walce w wykluczeniem powinny odegrać organizacje pozarządowe? Odpowiedz na pytania, zorganizuj debatę w swojej organizacji i... daj radę Unii Europejskiej. Tak wygląda dialog usystematyzowany UE z młodymi. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych zachęca do udziału w III Cyklu dialogu usystematyzowanego z młodzieżą. Konsultacje dotyczą pracy młodzieżowej oraz włączenia młodych ludzi w życie społeczne!

Wraz z końcem 2012 roku zakończył się II Cykl dialogu usystematyzowanego. Cykl ten był realizowany podczas Prezydencji Polski-Danii-Cypru. Tematem ogólnym było uczestnictwo młodzieży w życiu demokratycznym Europy. Oprócz tego każde z państw, które przewodziło Radzie Unii Europejskiej zaproponowało swój własny temat szczegółowy:

Polska: „Młodzież i świat” - Mobilność i współpraca pomiędzy młodzieżą z Unii Europejskiej a młodzieżą z krajów sąsiednich, a w szczególności z młodzieżą z Europy Środkowo-Wschodniej i Kaukazu.

Dania: "Kreatywność i innowacje"- Wzrost udziału młodych ludzi w wyborach i wspieranie kreatywności i innowacyjności w organizacjach młodzieżowych.

Cypr: "Partycypacja i wykluczenie społeczne"- Włączenie społeczne młodych ludzi ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji młodych migrantów.

Konsultacja powyższych tematów przebiegała na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym. Największe zainteresowanie wśród młodych ludzi wywołały konsultacje w ramach duńskiej Prezydencji. Rozmawiano wtedy na temat przyszłości nowego programu młodzieżowego oraz propozycji obniżenia wieku wyborczego wśród młodzieży do lat 16. Podczas Unijnej Konferencji Młodzieżowej w Danii Polska została wyróżniona spośród pozostałych państw w kontekście liczby młodych osób, które udało się zainteresować konsultacjami oraz sposobów dotarcia do młodych ludzi z konsultacjami. Konsultacje na poziomie krajowym były przeprowadzane poprzez bezpośrednie spotkania młodzieżą w organizacjach młodzieżowych, dyskusje i debaty podczas konferencji, ankietę on-line. Ponadto Polska Rada Organizacji Młodzieżowych wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Narodową Agencją programu Młodzież w działaniu zorganizowali podczas rundy duńskiej i cypryjskiej dwa konkursy pod tytułem: Nic o nas bez nas oraz Wszystkich nas łączy Polska.

Młodzież w trakcie II Cyklu wypracowała wiele rekomendacji odnoszących się do kwestii Uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym Europy.

Dowiedz się więcej o II Cyklu dialogu usystematyzowanego z młodzieżą czytając artykuł Michała Brauna koordynatora Krajowej Grupy ds. dialogu usystematyzowanego: /wiadomosci/834208.html

Od stycznia 2013 roku do czerwca 2014 roku trwać będzie III Cykl dialogu usystematyzowanego z młodzieżą. Realizowany on będzie podczas Trio Prezydencji Irlandia-Litwa - Grecja. Cykl ten będzie dotyczyć pracy młodzieżowej oraz włączenia młodych ludzi w życie społeczne. Konsultacje w ramach tego Cyklu trwać będą do 10 lutego. Można się włączyć w proces konsultacji poprzez organizowanie spotkań z młodzieżą i dyskutowanie na temat, który jest podstawą konsultacji oraz poprzez wypełnienie i promowanie ankiety on-line. Ankiety on-line oraz sposoby przeprowadzanie konsultacji można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (www.prom.info.pl). Najaktywniejsze osoby zaangażowane w konsultacje będą mogły reprezentować Polskę podczas Unijnej Konferencji Młodzieżowej w Dublinie w marcu 2013.

Zachęcamy również do zapoznania się z Infopackiem na temat dialogu usystematyzowanego (znajduje się na stronie Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych).

Sara Makuła

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
Miejsce: cała Polska
Data wydarzenia: od 2013-01-21 do 2013-02-10
Organizator:

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych

Adres:

Mokotowska 43, 00-551 Warszawa, woj. mazowieckie

E-mail:

kontakt@prom.info.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja społeczna
  • młodzież